Počasí doma

Ve společnost Amenit s.r.o. jsme si navzájem kladli podobné otázky už v polovině roku 2008 a najít co nejlevnější a nejelagantnější řešení, které na tyto otázky poskytne od

v. 1.9.0.151
Přihlašte se prosím

 

Objednávka / zapomenuté heslo

Aktuality

Stribog důležité novinky a informace

20.2.2014 12:58

Novinky ve Stribogu - nová stabilní "bezflešková" verze, firmware routerů, možnosti verze Professional, další podporované routery, venkovní IP meteostanice Giom3000 ....
Detail...

Vylepšeno mapové zobrazení srážek

11.7.2013 12:44

V mapovém zobrazení aktuálních (za 1 hod.) a denních (za 24 hod.) srážek došlo ke změně grafických symbolů indikujících srážky.
Detail...

Úprava mapového zobrazení srážek

5.6.2013 12:39

Došlo ke změně mapového zobrazení srážek, kdy při volbě aktuálního stavu srážek se nezobrazuje naměřená hodnota za posledních 5 minut, ale srážky za poslední hodinu.
Detail...

Změna v zobrazení budíku deště

3.6.2013 12:17

Pro větší přehlednost jsme upravili grafický výstup "budíku" aktuálních srážek.
Detail...

Úprava mapového zobrazení

18.3.2013 09:53

Dnes bylo aktualizováno chování mapového zobrazení. Pro otevření vyskakovacího dialogu/hintu s detailem meteostanice je nutné kliknout na konkrétní vlaječku dané meteostanice - pohyb myší nad stanicí již nevyvolá žádnou akci.
Detail...

Zobrazit všechny

Stribog - popis

  • Vlastníte domácí či profesionální meteostanici nebo o jejím zakoupení právě uvažujete?
  • Přemýšlíte nad tím, jak co nejkomfortněji a snadno prohlížet naměřené údaje?
  • Chtěli by jste mít k naměřeným hodnotám z Vaší meteostanice přístup odkudkoliv - doslova "ze světa" - a ne jen ze dvou metrů od zobrazovacího displeje?
  • Máte v úmyslu umístit své informace o počasí na webové stránky?
  • Chcete mít kdykoliv kontrolu nad počasím a jeho vývojem nejen ve svém okolí?

... pak jsou následující řádky určeny právě Vám a nás potěší, pokud budete věnovat trochu času a chvíli pozornosti tomuto článku, jehož cílem je popsat software Stribog.

... a pokud Vás níže uvedené informace zaujmou, pak prosím následně nezapomeňte "pokračovat" doplněním o novinky, které jsme přednedávnem zveřejnili v článku zde

TROCHU HISTORIE STRIBOGU (byť relativně krátké)

Ve společnost Amenit s.r.o. jsme si navzájem kladli podobné otázky už v polovině roku 2008 a najít co nejlevnější a nejelagantnější řešení, které na tyto otázky poskytne odpovědi (a ještě něco navíc), jsme považovali za zajímavou "výzvu". Proto jsme se, vedeni počáteční vizí, vyzbrojeni notnou dávkou nadšení a spoléhajíc se na šikovnost našich programátorů a webařů, pustili do práce. Zakrátko byl na světě software, který byl pokřtěn jménem "Stribog" a od prvních "novorozeneckých" krůčků od verze k verzi bylo zřejmé, že tohle batole v sobě dává tušit značný potenciál a možnosti dalšího vývoje. Po 2 letech úsilí a za přispění a mnohdy i shovívavosti našich věrných uživatelů (to když se zrovna něco nepovedlo a z chybička "se vloudila"), si troufáme říct, že se tato tušení naplnila a Stribog, ač ještě stále mlád a mnohé před sebou, se nemá za co stydět.

Ačkoli Stribog zatím není připraven pro zcela profesionální použití, představuje komfortní aplikaci pro nadšence, jež aktuální stav počasí v jejich okolí zajímá. Díky tomu se řady našich uživatelů neustále rozšiřují a Stribogy s meteostanicemi jsou dnes stále častěji umisťovány na balkóny, střechy domů a zahrady amatérských meteorologů a najdete je i na řadě golfových hřišť, amatérských letišť, v jachetních oddílech, stejně jako v kancelářských budovách a v hotelích a chatách. První uživatele má Stribog už i zahraničí (Švédsko, Rusko, Slovensko, Kanada).

CO TO JE STRIBOG?

Stručně řečeno (podrobněji níže):

  • Stribog je software pro meteostanice, který beží v routeru ASUS WL 500gP
  • Stribog je uložený na flashdisku a po připojení do USB portu routeru ASUS WL-500gP dokáže pravidelně stahovat data z meteostanice, která je USB kabelem připojena do dalšího USB portu routeru.
  • Stribog naměřená data ukládá na flashdisk do speciální databáze, vytváří webové rozhraní na routeru (lokální webové rozhraní dostupné z vnitřní sítě i "z venku") a zároveň naměřená data a informace o meteostanici odesílá na centrální meteoserver (www.pocasi-doma.cz).

Celá sestava Stribog + Router + Meteostanice (v tomto případě ClimeMet CM2000) vypadá takto:

Napadá Vás otázka proč byl použit pro celé řešení zrovna uvedený WiFi router? Snad Vám dá odpověď alespoň pár argumentů:

  • nepotřebujete žádný počítač či server a lokální webové rozhraní Stribogu je automaticky dostupné přímo v routeru
  • ano, router něco stojí, ale přece jen je nesrovnatelně levnějsí než počítač
  • při předpokládaném nepřetržitém provozu je výrazně úspornější vzhledem ke spotřebě elektrické energie a ušetří Vám tak nemalé náklady
  • kromě "spolupráce" s meteostanicí a Stribogem máte k dispozici všechny další funkce a možnosti routeru (a není jich málo - od vytvoření či rozšíření počítačové sítě až např. po připojení Webové kamery)
  • v lokalitách, kde není běžně dostupný internet, v zapojení s USB modemem (CDMA, GPRS/Edge, 4G ....), získáte přístup do internetu a nebo naopak přístup z internetu k naměřeným hodnotám z meteostanice

Více si o routeru Asus WL 500Gp můžete přečíst zde.

CO STRIBOG UMÍ?

  • Jak již bylo zmíněno - čte data z meteostanice v intervalu 5 min. a ukládá naměřené hodnoty ze všech dostupných čidel (senzorů) na flashdisk a komunikuje s naším meteoserverem www.pocasi-doma.cz.
  • Zobrazuje všechny aktuální hodnoty jak v přehledném grafickém provedení (budíky), tak textově (rychlý přehled).
  • Zobrazuje minima a maxima naměřených hodnot.
  • Zobrazuje všechna naměřená data v uplynulém čase v grafické podobě denního (posledních 24 hod.), týdenního a měsíčního přehledu.
  • Vytváří statistické přehledy jednotlivých veličin (minimální, maximální a průměrné hodnoty za den, měsíc, rok a absolutně).
  • Umí "zalepit" díry v datech, tzn. že při jakémkoliv výpadku v měření (výpadek routeru a pod.) načte a uloží po "znovunaběhnutí" z meteostanice kromě aktuálních hodnot i všechny ostatní hodnoty zpětně až do chvíle posledního předchozího měření.
  • Umožňuje Vám své jednotlivé dílčí komponenty (budíky, rychlý přehled, konkrétní grafy) či celé své grafické rozhraní umístit na Vaše vlastní stránky.
  • Velkou výhodou je možnost provést aktualizaci Striboga přímo přes jeho vlastní lokální webové rozhraní prostřednictvím internetu načtením z centrálního meteoserveru.

V administrativní rozhraní umožňuje:

  • v základním nastavení zadat informace o meteostanici (poloha GPS, název, umístění, jazyk, typ meteostanice, informace o uživateli ...)
  • v nastavení lokálního webu zvolit formáty a jednotky zobrazovaných veličin a údaje, které budou zobrazovány v rychlém přehledu a graficky v budících
  • ve správě databáze exportovat hodnoty (z lokálního rozhraní do souboru .csv) a mazat data za vybraný časový úsek (den, měsíc, rok)
  • v nastavení grafů volit, které grafy se mají generovat a které z nich pak zobrazovat pod rychlým přehledem (pod budíky)

Ukázka lokálního webu Striboga:

Další obrázky si můžete prohlédnout zde. a aktuální verzi lokálního webu Striboga "na živo" můžete spatřit zde stribog.meteosonda.cz Pokud Vás čtení a prohlížení neunavilo, můžete si podrobnější vyprávění o Stribogu a jeho fungování přečíst zde.

STRIBOG A METEOSERVER

Koncem měsíce května 2010 se nám zveřejněním našeho meteoserveru www.pocasi-doma.cz (www.pocasidoma.cz) a www.home-weather.net (www.homeweather.net) podařilo splnit další cíle a postupně realizovat naše počáteční vize.

Hlavní vizí a cílem bylo zejména:

  • vytvořit na jednom centrálním místě prostor pro komunitu našich registrovaných uživatelů (i pro ostatní veřejnost), kde budou moci sdílet naměřená data ze svých stanic a získají tím přehled o počasí a jeho vývoji nejen v místě své meteostanice
  • vyvinout centrální webovou aplikaci, která nám umožní snadnější správu Striboga, umožní přidat další funkčnosti, urychlit vývoj a uživatelům přinese ještě vyšší komfort zobrazení naměřených dat (přehlednější budíky, srozumitelnější grafy, tendence naměřených hodnot ...)
  • snížít "závislost" na lokálním routeru zejména v případech, kdy je složité poskytnout lokální webové rozhraní Stribogu do internetu (např. při absenci veřejné IP adresy a pod.)
  • vytvořit prostor pro lepší komunikaci s našimi zákazníky (zprávičky, články, důležité informace na jednom místě pro všechny)

Stribog se zároveň "přehoupnul" do verze 2, která zachovává veškeré funkce lokálního webového rozhraní na routeru včetně ukládání dat na flashdisk, ale navíc posílá veškerá uživatelská nastavení a všechna naměřená data v pravidelném 5 minutovém intervalu na meteoserver.

Co uživatelé Stribogu získali:

  • rychlý webový server s nepřetržitou dostupností, přístupný velmi jednoduše odkudkoliv
  • automatickou a pravidelnou zálohu svých naměřených dat na našem serveru (v případě selhání flashdisku nikdy nepřijdete o svá data uložená na meteoserveru a v případě nutnosti přeinstalace lokálního Stribogu na flasdisku je navíc dána možnost načíst zpět veškerá uživatelská nastavení)
  • zobrazení svých historických dat prostřednictvím webové aplikace na meteoserveru i v případech, kdy například dojde ke kratšímu či delšímu lokálnímu výpadku sítě a internetu v místě meteostanice
  • vždy aktuální informace a zprávy o vývoji Stribogu a meteoserveru
  • názorný přehled o počasí globálně i ve zvolené lokalitě přímo na úvodní stránce s mapou aktuálních hodnot venkovní teploty, směru větru (a další postupně přibudou)
  • každý registrovaný uživatel navíc po přihlášení svým přiděleným uživatelským jménem a heslem může editovat přímo na meteoserveru informace o své meteostanici a měnit některá její nastavení (poloha, umístění, název, nadmořská výška, označit svou stanici za soukromou-neveřejnou ...)

Ukázka základní mapy se zobrazením teplot na meteoserveru www.pocasidoma.cz:

Ukázka "budíků" a rychlého přehledu na meteoserveru www.pocasidoma.cz:

Více můžete samozřejmě "na živo" zhlédnout na těchto stránkách www.pocasidoma.cz, např. v přehledu stanic, odkud se snadno dostanete na naměřené hodnoty a grafy a informace o jednotlivých stanicích nebo přímo "kliknutím" na zvolené místo měření ze základní mapy:

ZÁVĚR

Pokud Vás výše popsaný software Stribog zaujal, můžete si jej zdarma vyzkoušet. Jak na to? Návod k instalaci najdete na těchto stránkách v článku "Trial verze", kde je uveden popis, podmínky instalace a podporované meteostanice. Pokud se Vám instalace zdaří a provedete registraci na našem meteoserveru (viz. uvedený článek), pak Vám bude automaticky přidělena licence Stribogu "Free", která je plně funkční po dobu jednoho měsíce (po jejim vypršení je k dispozici jen zobrazení aktuálních hodnot jak na lokálním webovém rozhraní, tak na meteoserveru).

Zakoupit "plnou verzi", tj. licenci "Standard" pak můžete prostřednictvím objednávkového formuláře nebo v našem internetovém obchodě www.meteosonda.cz.

V současné době jsou podporovány následující meteostanice:

  • National Geographic 265NE/NG, Watson WH1080, Watson W8681, ClimeMET CM2000, Viking 02047, Garni 1080, Davis Vantage Pro2, La Crosse WS-2350, Oregon WMR200, Oregon WMRS200, Cresta WXR815, Garni WXR LM2, Honeywell TE923W, IROX Pro X, TFA Nexus
  • Vlastníte-li jinou meteostanici, prosím kontaktujte nás pro ověření kompatibility se software Stribog

V případě, že budete mít jakékoliv dotazy, budete-li potřebovat poradit nebo pomoci s instalací Striboga, pak nás prosím neváhejte kontaktovat telefonicky číslech: +420 556 706 203, +420 222 360 250 nebo e-mailem: podpora@amenit.cz nebo obchod@amenit.cz.

Váš zájem nás potěší a rádi se Vám budeme věnovat.

STRIBOG - popis

STRIBOG Co je STRIBOG, jak funguje a jiné zajímavé informace ... Detail...

Překlad

Instrukce jak přeložit tyto stránky. Detail...

MeteoGadget

MeteoGadgetDetail...